YATIRIMLARIMIZ TARİHÇE KÜLTÜREL FAALİYETLER SOSYAL HİZMETLER TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIF KAYITLARI ARŞİVİ TAŞINIR VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIFLAR HAKKINDA VAKIF NASIL KURULUR? BEYANNAME VE BİLDİRİMLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ VGM ETİK KOMİSYONU HİZMET STANDARTLARI YAYINLAR PLAN, PROGRAM ve RAPORLAR İDARİ BİRİM KİMLİK KODLARI MALİ TABLOLAR
 
İhale İlanları
[11] Eski Eser Onarımı [2] Eski Eser Proje Temini [1] Bina Onarımı [4] Kiralık Gayrimenkuller [2] Yapım Onarım Karşılığı Kiralama [1] İhale İlanı İptali
İhale İlanları
 
 
 
 
 
 
 
İbrahim Hakkı Konyalı Kütüphanesi (İSTANBUL)
 

İbrahim Hakkı Konyalı Vakıf Kütüphane ve Arşivi olarak kullanılan bina, 1801-1805 yılları arasında Sultan III. Selim tarafından yaptırılan Üsküdar Büyük Selimiye Camiinin Hünkar Kasrıdır.

Osmanlı döneminde, sadece Cuma günleri, Padişahların ibadet ve sohbetleri amacıyla kullanılan Hünkar Kasrı 1979 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğünce Kütüphane olarak kültür hizmetine açılmıştır.

Kütüphane, İbrahim Hakkı Konyalı'nın vakfettiği kitap ve arşiv malzemeleri ile kurulduğu için İbrahim Hakkı Konyalı Vakıf Kütüphane ve Arşivi adını almıştır.

İki Salon, iki oda ve bir depodan oluşan kütüphane toplam 210 m2 kullanım alanına sahiptir. Aynı anda 80 kişiye hizmet verebilme kapasitesi bulunan kütüphane,

 

Dört bölümden oluşmaktadır.

  1. Yazmalar Bölümü: 705 adet yazma eser vardır.
  2. Osmanlı Dönemi Kitapları Bölümü: Arapça, Farsça ve Osmanlıca kitaplardan oluşur.
  3. Cumhuriyet Dönemi Kitapları Bölümü: Cumhuriyet dönemi kitapları bu bölümde bulunmaktadır.Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi Kitapları bölümlerinde toplam 7860 adet matbu eser bulunmaktadır.
  4. Arşiv Bölümü: İbrahim Hakkı Konyalı'nın çeşitli konulardaki notlarından, gazete kupürlerinden ve fotoğraflardan oluşan arşiv bölümünde 5410 adet doküman vardır.

 

Posta adresi:
İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü İsmail Hakkı Konyalı Kütüphanesi
Selimiye Kışla Cad. No:56 Selimiye- Üsküdar/İSTANBUL

Telefon: 0216 342 93 70
Kütüphane yetkilisinin adı ve soyadı: Dr. Mutlu ÖZGEN

 

KÜTÜPHANEDE ARAMA YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Genel Müdürlük Merkez Kütüphanesi (ANKARA)
Necip Paşa Kütüphanesi ve Kataloğu (Tire/İZMİR)
Kütüphanelerimizde Katalog Taraması yapmak için burayı tıklayınız