YATIRIMLARIMIZ TARİHÇE KÜLTÜREL FAALİYETLER SOSYAL HİZMETLER TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIF KAYITLARI ARŞİVİ TAŞINIR VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIFLAR HAKKINDA VAKIF NASIL KURULUR? BEYANNAME VE BİLDİRİMLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ VGM ETİK KOMİSYONU HİZMET STANDARTLARI YAYINLAR PLAN, PROGRAM ve RAPORLAR İDARİ BİRİM KİMLİK KODLARI MALİ TABLOLAR
 
İhale İlanları
[11] Eski Eser Onarımı [2] Eski Eser Proje Temini [1] Bina Onarımı [5] Kiralık Gayrimenkuller [2] Yapım Onarım Karşılığı Kiralama [1] İhale İlanı İptali
İhale İlanları
 
 
 
 
 
 
 
İSTANBUL-Akaretler Mustafa Kemal Müzesi
 

 

BAŞBAKANLIK
VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
AKARETLER MUSTAFA KEMAL MÜZESİ  2010
 
Müze, İstanbul Beşiktaş Akaretlerde yer alan ve Atatürk’ün annesi, kız kardeşi Makbule hanım ve manevi oğlu Abdürrahim Tuncak’ın 1912-1919 yılları arasında kaldığı evde, Mayıs 2011 tarihinde açılmıştır.

Sultan Abdülaziz döneminde Dolmabahçe Sarayı lojmanları olarak 1874 yılında yapımına başlanan, Sultan Abdülhamid Han-ı Sâni Vakfına ait Akaretler Sıra Evleri, tarihte ilk toplu konut örneğidir. (W) şeklinde caddeler üzerine kurulan evler kademeli olarak ve bitişik nizamda yapılmışlardır. Yapıldığı günden bu yana bazı sanatçı ve kurumlar tarafından kiralanan sıra evlerin 138 konutundan biri olan, 1253 ada, 89 numaralı parselde yer alan 540 m2. kullanım alanlı üç katlı ev, Atatürk’ün İstanbul’da kiraladığı ilk ev olarak bilinmektedir. Kendisinin de Balkan ve I. Dünya savaşları sırasında cephelerden ayrılıp İstanbul’a geldiği günlerde kaldığı ev, tüm Sıra Evlerle birlikte onarılmıştır. Çeşitli belgeseller, video enstalâsyonlar, grafik tasarımlar ve efektlerle, çeşitli konularla, yeni müzecilik anlayışında bir teşhir yapılmıştır.

Müze planlamasında giriş katında, genel bilgilendirme, Atatürk’ün vakıflar üzerine söylemleri, Atatürk ve vakıflar, çocuk alanı, Akaretlerin vakfiyesi, mimarı, inşaası, kullananlar ve ünlüleri anlatılmaktadır.

Birinci katta Balkan savaşları ve göç, Çanakkale’de Mustafa Kemal, Mustafa Kemal’in çalışma odası canlandırmaları bulunmaktadır.

İkinci katta
Mustafa Kemal ve ailesi, yazdığı mektuplar, İstanbul’daki son günleri anlatılmaktadır. Bunlar çeşitli film projeksiyonlarla canlandırılmaktadır.

Çatı katında ise idari birimler, arşiv, kütüphane ve toplantı salonu yer almaktadır.ANKARA - Vakıf Eserleri Müzesi
EDİRNE - Selimiye Vakıf Müzesi
GAZİANTEP - Mevlevihanesi Vakıf Müzesi
KASTAMONU - Şeyh Şaban-ı Veli Vakıf Müzesi
KONYA - Sahip Ata Vakıf Müzesi
TOKAT - Mevlevihane Vakıf Müzesi
HALI MÜZESİ (İSTANBUL)
KİLİM VE DÜZ DOKUMA YAYGILAR MÜZESİ
TÜRK VAKIF HAT SANATLARI MÜZESİ
TÜRK İNŞAAT VE SANAT ESERLERİ MÜZESİ