YATIRIMLARIMIZ TARİHÇE KÜLTÜREL FAALİYETLER SOSYAL HİZMETLER TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIF KAYITLARI ARŞİVİ TAŞINIR VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIFLAR HAKKINDA VAKIF NASIL KURULUR? BEYANNAME VE BİLDİRİMLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ VGM ETİK KOMİSYONU HİZMET STANDARTLARI YAYINLAR PLAN, PROGRAM ve RAPORLAR İDARİ BİRİM KİMLİK KODLARI MALİ TABLOLAR
 
İhale İlanları
[11] Eski Eser Onarımı [2] Eski Eser Proje Temini [1] Bina Onarımı [4] Kiralık Gayrimenkuller [2] Yapım Onarım Karşılığı Kiralama [1] İhale İlanı İptali
İhale İlanları
 
 
 
 
 
 
 
Çeşme
 

 

Çeşme

Çeşmeler halkın su ihtiyacı karşılamak için yapılan sade veya abidevi ölçülerde yapılardır. Herkesin yararlanması için düzen altına alınan bir suyun akıtıldığı yapılar olan çeşmeye h alk arasında pınar da denmektedir. Çeşmeler, mahalle, cami, şadırvan, oda çeşmeleri ve musluklar ile sultanların yaptırdıkları anıtsal çeşmeler bulunmaktadır.

 

 

İSTANBUL EMİNÖNÜ III. AHMET ÇEŞMESİ

Çeşme Sultan Üçüncü Ahmet'in emri ile 1729 M. yılında annesi Rabia Emetullah Gülnüş Sultan'ın hayratı olarak Sadrazam Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Meydan çeşmesi olarak inşa edilen çeşme dört cephelidir. Denize bakan cephesi zengin süslemeler sahip olması, padişah tuğrası ve kitabesinin burada olması nedeni ile dikkat çekicidir. Kare planlı ve köşeleri pahlıdır. Her cephede sivri kemerli nişler yer almaktadır. Çeşmenin üzeri geniş saçaklı ahşap çatı ile örtülüdür.


 
Bedesten ve Çarşı
Cami
Hamam
Han ve Kervansaray
Kilise
Köprü
Külliye
Manastır
Medrese
Mevlevihane
Tekke ve Dergâh
Kümbet ve Türbe