YATIRIMLARIMIZ TARİHÇE KÜLTÜREL FAALİYETLER SOSYAL HİZMETLER TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIF KAYITLARI ARŞİVİ TAŞINIR VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIFLAR HAKKINDA VAKIF NASIL KURULUR? BEYANNAME VE BİLDİRİMLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ VGM ETİK KOMİSYONU HİZMET STANDARTLARI YAYINLAR PLAN, PROGRAM ve RAPORLAR İDARİ BİRİM KİMLİK KODLARI MALİ TABLOLAR
 
İhale İlanları
[11] Eski Eser Onarımı [2] Eski Eser Proje Temini [1] Bina Onarımı [4] Kiralık Gayrimenkuller [2] Yapım Onarım Karşılığı Kiralama [1] İhale İlanı İptali
İhale İlanları
 
 
 
 
 
 
 
Köprü
 

 

Köprü

Aralarında su, çukur, arazi veya yol gibi engeller bulunan iki yakayı birbirine bağlayan ahşap, kâgir olarak yapılan yapıdır. Türkler askeri harekât ve ticaret için yol ve köprülere önem vermişlerdir. Köprü mimarisinde Romalıları geçmişlerdir. Mimar Sinan tarafından yapılan ve bugün hala ayakta duran köprüler birer mimari şaheseri olarak geçmişten geleceğe uzanmaktadır.

 

Köprü Örnekleri


 ÇORUM-OSMANCIK-KOYUNBABA ( II. BEYAZIT ) KÖPRÜSÜ

 
İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE-BÜYÜKÇEKMECE KÖPRÜSÜ

 EDİRNE UZUNKÖPRÜ-SULTAN II. MURAT KÖPRÜSÜ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ÇORUM-OSMANCIK-KOYUNBABA ( II. BEYAZIT ) KÖPRÜSÜ

Kızılırmak nehri üzerinde yer alan köprü Sultan II. Beyazıt tarafından yaptırılmıştır. Köprünün inşaatına 1484 yılında başlanılmış ve 1488-89 yılında tamamlanmıştır. Köprü Koyunbaba Türbesine giden yol üzerinde yer aldığından Koyunbaba Köprüsü olarak da adlandırılmakdır.
Köprü yonu taşından, 250. m uzunluğunda ve 7.50 m. genişliğindedir. Toplam ondokuz adet gözü bulunmaktadır. En geniş gözün genişliği 16.35 m., en dar gözün genişliği 9.20 m. dir. Yan taş korkulukları 0.60. m. yüksekliğindedir.

 

Başa Dön

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE-BÜYÜKÇEKMECE KÖPRÜSÜ

Köprü Kanuni Sultan Süleyman'ın emri inşasına başlanılmış, Sultan II. Selim zamanında M.1567-68 yılında tamamlanmıştır. Mimarı Sinan'dır. 
Köprü bataklık alan üzerine kurulu olduğundan, bataklığa ahşap kazıklar çakılmış ve araları kurşun doldurulmuştur. Bu kazıkların üzerine inşa edilen köprü toplam uzunluğu 635.57 m., genişliği 7.17. m.dir. Köprü inişli çıkışlı dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm 157.23 m. uzunlukta ve yedi gözlü, ikinci bölüm 135.10 m. uzunlukta ve yedi gözlü, üçüncü bölüm 101.25 m. uzunlukta ve beş gözlü, dördüncü bölüm 183.72 m. ve dokuz gözlüdür. Köprünün toplam yirmisekiz gözlüdür. Gözlerin en darı 4.50 m., en genişi 11.86 m. dir. Köprünün ortasında dinlenme sedirleri yer almaktadır. Köprüde karşılıklı kitabe köşkleri bulunmaktadır.

 

Başa Dön

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EDİRNE UZUNKÖPRÜ-SULTAN II. MURAT KÖPRÜSÜ

Köprü Sultan II. Murat tarafından Ergene nehri üzerinde inşa ettirilmiştir. Köprünün inşaatı M. 1427 yılında başlanılmış ve M. 1443-44 yılında tamamlanmıştır. Mimarları İshak Paşa ve Hacı İvaz Paşa'dır.
Taştan inşa edilen köprünün uzunluğu 1392 m., genişliği 5.50 m.dir. Köprüde toplam 174 adet göz bulunmaktadır. Köprüde kuş ve hayvan motifleri ile bitkisel motifler işlenmiştir. Bu hayvan motifleri fil, arslan ve kuş motifi olarak gözükmektedir. Köprünün büyük kitabesi ilçe merkezinde bir parka yerleştirilmiştir.

 

 

Başa Dön
Bedesten ve Çarşı
Cami
Çeşme
Hamam
Han ve Kervansaray
Kilise
Külliye
Manastır
Medrese
Mevlevihane
Tekke ve Dergâh
Kümbet ve Türbe