YATIRIMLARIMIZ TARİHÇE KÜLTÜREL FAALİYETLER SOSYAL HİZMETLER TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIF KAYITLARI ARŞİVİ TAŞINIR VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIFLAR HAKKINDA VAKIF NASIL KURULUR? BEYANNAME VE BİLDİRİMLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ VGM ETİK KOMİSYONU HİZMET STANDARTLARI YAYINLAR PLAN, PROGRAM ve RAPORLAR İDARİ BİRİM KİMLİK KODLARI MALİ TABLOLAR
 
İhale İlanları
[1] Bina Yapımı [6] Eski Eser Onarımı [2] Eski Eser Proje Temini [1] Bina Onarımı [9] Kiralık Gayrimenkuller [2] Yapım Onarım Karşılığı Kiralama [1] Hizmet Alımı
İhale İlanları
 
 
 
 
 
 
 
Tekke ve Dergâh
 

Tekke ve Dergah

Tasavvuf mensupları, tarikat adamlarının toplanıp ayin yaptıkları, sürekli olarak oturdukları orta büyüklükteki yapılara tekke veya dergâh denilmektedir.

Tekke ve Dergah Örnekleri

   İSTANBUL-ÜSKÜDAR-ÖZBEKLER TEKKESİ

   BURSA-OSMANGAZİ-KARABAŞ TEKKESİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İSTANBUL-ÜSKÜDAR-ÖZBEKLER TEKKESİ

Tekke 1752-1753 yılında Maraş Valisi Abdullah Paşa tarafından Orta Asya'dan İstanbul'a gelen Nakşibendî tarikatına mensup dervişler için kurulmuştur. Çeşitli dönemlerde yapılan eklentilerle günümüze ulaşmıştır.Yapı L şeklinde bir plana sahip ve. haremlik, selamlık, mutfak, derviş odaları, mescit ve tevhidhaneden oluşmaktadır. Yapının alt katı moloz taş örgülü, üst katları ise tamamen ahşap olarak inşa edilmiştir.


Başa Dön

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BURSA-OSMANGAZİ-KARABAŞ TEKKESİ

 

Karabaş Tekkesi, tekke ve semahane bölümlerinden oluşmaktadır. Tekke dikdörtgen planlı, tek katlı ve üzeri ahşap çatı ile örtülüdür.
Semahane kısmı ahşap hatıllı ve tuğla duvar örgülüdür. Üzeri ahşap çatı ile örtülüdür. İçte sekiz ahşap direk üzerine oturan ahşap kubbe yer almaktadır. İçte çepeçevre dolanan ahşap balkonu bulunmaktadır. Kubbe ahşap işçiliği ile dikkat çekmektedir.

 

Başa Dön
Bedesten ve Çarşı
Cami
Çeşme
Hamam
Han ve Kervansaray
Kilise
Köprü
Külliye
Manastır
Medrese
Mevlevihane
Kümbet ve Türbe