YATIRIMLARIMIZ TARİHÇE KÜLTÜREL FAALİYETLER SOSYAL HİZMETLER TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIF KAYITLARI ARŞİVİ TAŞINIR VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIFLAR HAKKINDA VAKIF NASIL KURULUR? BEYANNAME VE BİLDİRİMLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ VGM ETİK KOMİSYONU HİZMET STANDARTLARI YAYINLAR PLAN, PROGRAM ve RAPORLAR İDARİ BİRİM KİMLİK KODLARI MALİ TABLOLAR
 
İhale İlanları
[11] Eski Eser Onarımı [2] Eski Eser Proje Temini [1] Bina Onarımı [4] Kiralık Gayrimenkuller [2] Yapım Onarım Karşılığı Kiralama [1] İhale İlanı İptali
İhale İlanları
 
 
 
 
 
 
 
Haberler
SUDAN HEYETİ GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN DR. ADNAN ERTEM’İ MAKAMINDA ZİYARET ETTİ.
 
 
Sudan İrşat ve Vakıflar Bakanı Mohammed Mutapha ALYAGOUTİ ve beraberindeki heyet, Genel Müdürümüz Sayın Dr. Adnan ERTEM’i makamında ziyaret etti.

Sudan İrşat ve Vakıflar Bakanı Mohammed Mutapha ALYAGOUTİ Türkiye ile Sudan arasındaki dostluğun temelinin çok eski yıllara dayandığını söyledi. Sudan'ın yaşadığı her problemin çözümünde Türkiye'nin dost elini uzattığını belirten ALYAGOUTİ, Türkiye'nin son 10 yıl içinde hem yurt içinde hem de yurt dışında yürüttüğü restorasyon çalışmalarının kendileri tarafından takdirle ve örnek alınarak takip edildiğini söyledi.


Sudan'daki vakıf eserlerinin da aynı şekilde ekonomiye kazandırılmasını istediklerini kaydeden ALYAGOUTİ, Genel Müdürümüz Dr. Adnan ERTEM de Osmanlı'nın vakıf medeniyeti üzerine kurulmuş bir devlet olduğuna dikkat çekerken, bütün faaliyetlerini vakıflar eliyle yürüttüğünü, temelini vakıf felsefesi üzerine kurduğunu anlattı.

 

Bu işleyişin Osmanlı'yı ihya ettiğine işaret eden Genel Müdürümüz Sayın Dr. Adnan ERTEM şöyle konuştu: ''Vakıfların bir de duası var. Eğer siz vakfedenlerin iradesi doğrultusunda hareket ederseniz Allah indinde de olumlu sonuçları oluyor. Son 10 yılda 4 bine yakın vakıf eseri yenilendi. Son 70 yılla son 10 yılı kıyasladığınızda önemli bir fark var. Biz son 10 yılda vakıf değerlerimizi hayata geçirerek geçmiş bütçemizi 10'a katladık. Yaptığımız restorasyonlar kıyaslanacak gibi değil.”

Sudan'da yapılacakların yerinde incelenmesi için işadamları ile gereken organizasyonu sağlayacaklarını kaydeden Genel Müdürümüz, sözlerine şöyle devam etti: “Sudan’da eğer ecdadımızdan kalan eserler var ise onların restorasyonu anlamında da elimizden geleni yaparız. Gerektiği takdirde TİKA ile işbirliğine giderek sizin ülkenize ait eserlerin yenilenmesi için gerekecek adımları, yapılabilecekleri de görüşmeye çalışabiliriz.'' Ziyaretin sonunda Genel Müdürümüz tarafından, Sudanlı Bakana, İbn-i
Sina'nın Kitabü'ş Şifa adlı eseri ve Osmanlı İmparatorluğu zamanında şifahanelerde hastalara tedavi amaçlı dinletilen müziklerden oluşan cd'lerin bulunduğu bir set hediye etti. Sudan İrşat ve Vakıflar Bakanı Mohammed Mutapha Alyagouti ile beraberindeki heyet, son 10 yılda Genel Müdürlüğümüzce yürütülen çalışmalar hakkında Daire Başkanlıklarımızdan brifing alacakları 2 günlük programın ardından ülkelerine dönecekler.