YATIRIMLARIMIZ TARİHÇE KÜLTÜREL FAALİYETLER SOSYAL HİZMETLER TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIF KAYITLARI ARŞİVİ TAŞINIR VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIFLAR HAKKINDA VAKIF NASIL KURULUR? BEYANNAME VE BİLDİRİMLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ VGM ETİK KOMİSYONU HİZMET STANDARTLARI YAYINLAR PLAN, PROGRAM ve RAPORLAR İDARİ BİRİM KİMLİK KODLARI MALİ TABLOLAR
 
İhale İlanları
[1] Bina Yapımı [4] Eski Eser Onarımı [2] Eski Eser Proje Temini [1] Bina Onarımı [7] Kiralık Gayrimenkuller [2] Yapım Onarım Karşılığı Kiralama [1] Hizmet Alımı
İhale İlanları
 
 
 
 
 
 
 
Haberler
Vakıf Haftası'nı geride bıraktık
 
 
09-15 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Vakıf Haftası her yıl olduğu gibi başarıyla geçti.

09 - 15 Mayıs 2011 Vakıf Haftası

Vakıf Haftası 9 Mayıs 2011 Pazartesi günü Başbakan Yardımcımız ve Devlet Bakanımız Sayın Bülent ARINÇ’ın, Vakıflar Genel Müdürü Sayın Dr. Adnan ERTEM ve Vakıflar Genel Müdürlüğü çalışanlarından oluşan heyetle beraber, Aslanlı Yoldan yürüyerek, Anıtkabir’e çelenk koymasıyla başladı.
 
Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanımız Sayın Bülent ARINÇ’ın mozoleye çelenk koymalarının ardından saygı duruşunda bulunuldu. 

Daha sonra, Misak-ı Milli Kulesinde Anıtkabir Özel Defterini imzalayan Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent ARINÇ, şu mesajı kaydetti: ”Büyük Atatürk, 2011 Vakıf Medeniyeti Eğitim Yılı çerçevesinde kutladığımız Vakıflar Haftası münasebetiyle huzurunuza çıkmanın gururunu taşımaktayız. Medeniyetimizin yapı taşını oluşturan vakıf bilincini yaşatma ve bu topraklarda mührümüz olan vakıf eserlerimizin onarımı ile ilgili direktiflerinizi yerine getirmeyi ilke edindik. Bundan böyle de toplumsal dayanışma ve yardımlaşma misyonunuzu daha güçlü biçimde sürdüreceğimize söz veriyoruz. Ruhunuz şad olsun.” 

Başbakan Yardımcımız ve Devlet Bakanımız Sayın Bülent ARINÇ, Genel Müdürümüz Sayın Dr. Adnan ERTEM  ve beraberindeki heyetle Türkiye Büyük Millet Meclisi Tören Salonuna geçerek, resmi açılış toplantısını başlattı.

TBMM Tören Salonunda gerçekleşen toplantıda konuşan Başbakan Yardımcımız ve Devlet Bakanımız Sayın Bülent ARINÇ ise yaptığı konuşmada “1998 – 2002 yılları arasında sadece 46 eser restore edilmişken, 2003 – 2010 arası dönemde yani bizim hükümetlerimiz döneminde, kıymet biçmeye kimsenin güç yetiremeyeceği 3484 eserimize el uzatılmış ve ayağa kaldırılmıştır.
 
Bunu yaparken ne bölgesel, ne de kentsel bir ayırım içersinde olmadık. Başından beri yurdumuzun en ücra köşelerinde bulunan eserlerimiz de dâhil olmak üzere nerede harap durumda bir eser varsa tüm imkânlarımızı seferber ettik. Hükümet olarak 2023 Yılı hedefimiz 10 bin eserin onarımını gerçekleştirmektir.” dedi. Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent ARINÇ, konuşmasında, geçmişte ecdadımızın vakıflar eliyle yeşertmiş olduğu, sevgi kültürünü, şefkat ahlakını bu topraklarda yeniden yeşertmenin en önemli amaç olduğunu kaydederken, bu bilincin gelecek nesillere aktarılmasının önemini vurguladı. 

Vakıflar Genel Müdürümüz Sayın Dr. Adnan ERTEM ise, 2011 yılı Vakıf Haftasını Vakıf Medeniyeti ve Eğitim başlığı altında değerlendirildiğini kaydederken, özellikle Osmanlı’da tüm eğitim hizmetlerinin vakıflar eliyle yürütüldüğüne dikkat çekti. Vakıflar Genel Müdürlüğü faaliyetleri ile ilgili bilgi veren Genel Müdürümüz, vakıf kavramının karşılıksız iyilik kavramına dayandığını vurgulayarak, Genel Müdürlük olarak özellikle Medeni Kanun öncesinde kurulup bugün yöneticisi kalmamış vakıfların vakfiyelerinde yer alan hayır şartlarının gerçekleştirilmeye çalışıldığının altını çizdi. Vakıfların kurucularının iradesiyle belirlenen hayır şartlarının gerçekleştirilmesi ve vakıf gelirlerinin arttırılması yönündeki faaliyetlerin, vakfın vakfiyesine uygun şekilde hareket edilmesinin bir ibadet olduğunu vurguladı. “Nerede restorasyona ihtiyacı olan bir eser varsa, onu ayağa kaldırmayı görev biliyoruz” şeklinde konuşan Genel Müdürümüz Sayın Dr. Adnan ERTEM, daha önce projelerinin çizilmeye cesaret edilemediği Süleymaniye Camii gibi pek çok vakıf eserin restorasyonunun gerçekleştirildiğine işaret etti.

Törende, Vakıflar Genel Müdürlüğünce, Vakıf Haftası kapsamında düzenlenen yarışmalarda derece alan öğrencilere plaket ve ödülleri verildi.

Genel Müdürümüz Sayın Dr. Adnan ERTEM, Türkiye Büyük Millet Meclisi tören salonunda gerçekleşen açılış toplantısının ardından, Ankara Kızılay Metrosunda hazırlanan Vakıf Medeniyeti Eğitim Sergisinin açılışını yaptı.  


» 2011 Vakıf Haftası Medeniyet Yılı Kutlamaları Fotoğrafları
» Vakıflar Genel Müdürü Sayın Dr. Adnan Ertem' İn Konuşmaları (Video)
» Devlet Bakanı Ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç' In Konuşmaları (Video)