YATIRIMLARIMIZ TARİHÇE KÜLTÜREL FAALİYETLER SOSYAL HİZMETLER TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIF KAYITLARI ARŞİVİ TAŞINIR VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIFLAR HAKKINDA VAKIF NASIL KURULUR? BEYANNAME VE BİLDİRİMLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ VGM ETİK KOMİSYONU HİZMET STANDARTLARI YAYINLAR PLAN, PROGRAM ve RAPORLAR İDARİ BİRİM KİMLİK KODLARI MALİ TABLOLAR
 
İhale İlanları
[1] Bina Yapımı [4] Eski Eser Onarımı [2] Eski Eser Proje Temini [1] Bina Onarımı [7] Kiralık Gayrimenkuller [2] Yapım Onarım Karşılığı Kiralama [1] Hizmet Alımı
İhale İlanları
 
 
 
 
 
 
 
Haberler
İzmir, Hisar Camii ibadete açıldı
 
 
Hisar Camii Başbakan Yardımcımız Ve Devlet Bakanımız Sayın Bülent Arınç'ın İştirakleri Ve Genel Müdürümüz Sayın Dr. Adnan Ertem'in Katılımıyla Cuma Namazında İbadete Açıldı.

İzmir’in en önemli ve en büyük vakıf eserlerinden olan, Konak’ta bulunan ve binlerce kişinin ibadet ettiği Hisar Cami Vakıflar Genel Müdürlüğünce 2009 yılında kapsamlı onarıma alınarak restore edildi.

Hisar Camii; Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent ARINÇ’ın iştirakleriyle, 11 Mart 2011 Cuma günü Cuma Namazı ile birlikte ibadete açıldı. Açılışa Genel Müdürümüz Sayın Dr. Adnan ERTEM de katıldı.

Hisar Camii, özgün mimarisi ve İzmir’in en önemli vakıf eserlerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Çeşitli dönemlerde onarım gören Camiinin 2007 yılında çizilen ve ilgili Koruma Kurulunca onaylanan projeleri doğrultusunda Genel Müdürlüğümüzce 2009 yılında başlatılan kapsamlı restorasyon çalışmaları tamamlanmıştır. Hisar Camii, ortada merkezi büyük kubbeli ve iki yanda ikişer kubbeli uzunlamasına plan tipine sahiptir.

 Merkezi kubbe, sekiz adet fil ayağın üzerine oturmaktadır. İkinci son cemaat yerinin olduğu bölüm beş adet kubbeye sahiptir. Son cemaat yeri ise revaklarla dışa açılmış ve yedi kubbelidir. Ana mekanın ilk giriş kısmı beş, yan mekanlar ise ikişer kubbe ile örtülüdür. Esas ana mekan ise tromplu bir kubbe ile örtülü olup, Kubbe kasnağında 16 pencere bulunur. Konsollara oturan bir balkon kubbenin kasnağını çevirir. Yapı içinde zengin bir alçı süsleme programı bulunmaktadır. Mihrapta, mahfilde, sütun başlıklarında, duvar yüzeylerinde, pencerelerde, kemerlerde, kubbe içinde ve kubbeye geçiş unsurlarında kullanılan alçı süslemeler döneminin süsleme özelliklerini yansıtmaktadır. Alçı süslemelerde Barok, Rokoko ve Neoklasik üslupların iri, taşkın kabartmalı motifleri yer almaktadır. Alçı süslemeler 19. yüzyılda uygulanmıştır. Hisar Camii, özgün sanatsal üslubu ve binlerce kişinin ibadet ettiği, İzmir’in en önemli vakıf eserlerinden biri olarak dikkat çekmektedir..