YATIRIMLARIMIZ TARİHÇE KÜLTÜREL FAALİYETLER SOSYAL HİZMETLER TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIF KAYITLARI ARŞİVİ TAŞINIR VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIFLAR HAKKINDA VAKIF NASIL KURULUR? BEYANNAME VE BİLDİRİMLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ VGM ETİK KOMİSYONU HİZMET STANDARTLARI YAYINLAR PLAN, PROGRAM ve RAPORLAR İDARİ BİRİM KİMLİK KODLARI MALİ TABLOLAR
 
İhale İlanları
[11] Eski Eser Onarımı [2] Eski Eser Proje Temini [1] Bina Onarımı [4] Kiralık Gayrimenkuller [2] Yapım Onarım Karşılığı Kiralama [1] İhale İlanı İptali
İhale İlanları
 
 
 
 
 
 
 
Haberler
TARİHİ YAPILARDA KAPİLER NEM SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİNDE YENİ TEKNOLOJİLERİN ETKİNLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI
 
 


Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi arasında imzalanan protokol ile gerçekleştirilecek TARİHİ YAPILARDA KAPİLER NEM SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİNDE YENİ TEKNOLOJİLERİN ETKİNLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI PROJESİ 23 Ocak 2017 günü İstanbul’un Fatih İlçesinde yer alan ve bir Mimar Sinan eseri olan Rüstempaşa Medresesi’ndeki açılış toplantısı ile başlatılmıştır. Projeyi hayata geçiren protokol, Vakıflar Genel Müdürü sayın Dr. Adnan Ertem ve Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Rektörü sayın Prof. Dr. Musa Duman tarafından imzalanmıştır.

Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı sayın Ali Hürata bey tarafından “İnsanı gam, yapıyı nem yıkar” şiarı ile geliştirilen projenin açılışında Sanat Eserleri ve Yapı İşleri Daire Başkanı sayın Suat Faruk Giray, projenin VGM açısından anlam ve önemi ile kapsamını vurgulayan bir konuşma yapmışlardır. Daha sonra Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi bünyesindeki Vakıf Kültür Varlıklarını Koruma, Uygulama ve Araştırma Merkezi KURAM Müdürü Dr. Ömer Dabanlı proje hakkında bilgi vermiştir. Proje açılışında ayrıca VGM ve FSMVÜ proje yürütücüleri, teknik izleme ve çalışma komitesi üyeleri, VGM ve FSMVÜ eğitim katılımcıları, VGM alan sorumluları, inceleme konusu nem giderme cihazını geliştiren sektör temsilcisi Mir Line teknik müdürü de hazır bulunmuşlardır.

Projenin amacı, tarihi yapılardaki kapiler nem sorunlarının giderilmesine yönelik, sektörde geliştirilen yeni teknolojilerin vakıf kültür varlıkları üzerindeki etkinliğinin bilimsel verilere dayalı olarak araştırılmasıdır.

Projenin konusu, vakıf kültür varlıklarındaki geleneksel yöntemlerle giderilemeyen kapiler nem sorununun özel sektör tarafından geliştirilen en son teknoloji elektrofiziksel şarj nötralizasyon sistemine sahip cihazlar ile minimum müdahale prensibine uygun yaklaşımla kalıcı olarak çözümlenmesidir. Bu amaçla yapı üzerinde gerekli incelemeler üçer aylık periyotlarda yerinde IR kamera ve elektrikli termo higrometre gibi hasarsız ölçüm cihazları ile yapılacak ve yapılardan alınacak numuneler FSMVÜ KURAM bünyesindeki laboratuvarlarda yapılacak testlerle incelenerek kuruma konusunda teknolojinin/cihazın etkinlik durumu araştırılacaktır. Proje VGM teknik personelinin bu teknolojilerin kullanımı ve kontrolü konusunda yetkinlik kazanmalarını hedefleyen eğitim programını da içermektedir.

Proje kapsamında incelenecek yapılar:

                          1-  İstanbul, Beşiktaş, Sinanpaşa Camii

2-  İstanbul, Fatih, Rüstempaşa Medresesi

3-  İstanbul, Zeytinburnu, FSMVÜ Topkapı Kampüsü (Yenikapı Mevlevihanesi) Merkez Kütüphanesi 

4-  İstanbul, Fatih, Gül Camii

5- Kütahya, Merkez, Balıklı Tekke (Şeyh Bahşi Tekkesi)

 Fotoğraf Galerisi
1
2
3
4