YATIRIMLARIMIZ TARİHÇE KÜLTÜREL FAALİYETLER SOSYAL HİZMETLER TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIF KAYITLARI ARŞİVİ TAŞINIR VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIFLAR HAKKINDA VAKIF NASIL KURULUR? BEYANNAME VE BİLDİRİMLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ VGM ETİK KOMİSYONU HİZMET STANDARTLARI YAYINLAR PLAN, PROGRAM ve RAPORLAR İDARİ BİRİM KİMLİK KODLARI MALİ TABLOLAR
 
İhale İlanları
[11] Eski Eser Onarımı [2] Eski Eser Proje Temini [1] Bina Onarımı [5] Kiralık Gayrimenkuller [2] Yapım Onarım Karşılığı Kiralama [1] İhale İlanı İptali
İhale İlanları
 
 
 
 
 
 
 
Haberler
ERZURUM ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE RESTORASYONU İLE İLGİLİ YAYINLANAN HABERLERE İLİŞKİN AÇIKLAMA
 
 
Çifte Minareli Medrese’de Yapılan Restorasyon Uygulamaları İlgili Koruma Kurulu Ve Bilim Heyetinin Kararları Doğrultusunda Yapılmıştır.

 ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE’DE YAPILAN RESTORASYON UYGULAMALARI İLGİLİ KORUMA KURULU VE BİLİM HEYETİNİN KARARLARI DOĞRULTUSUNDA YAPILMIŞTIR

 
YAĞMUR SUYUNUN TAHLİYESİNİ SAĞLAYAN OLUKLAR İÇİNDE REZİSTANSLAR BULUNAN SAC MALZEMEDEN ÜRETİLMİŞTİR.
 
      Erzurum Çifte Minareli Medrese’nin restorasyon uygulaması ilgili Koruma Kurulu Kararı ve Bilim Heyetinin kararları doğrultusunda gerçekleştirilmiştir.

Kullanılan malzeme haberde söz edildiği şekilde PVC değil, sactır. Erzurum’un iklim koşulları nedeniyle sac malzemeden üretilen yağmur borusu ve olukların içine rezistanslar yerleştirilmiş olup, biriken kar suyunun kolaylıkla tahliyesinin sağlanması amaçlanmıştır.
 
Orijinal haline göre çatı çörtenli iken geçen yüzyıllar sonucunda çatının orijinal hali değişmiştir. Yapının sudan korunabilmesi için çatı sistemi yapılarak, kar suyu ve yağmur suyundan eserin zarar görmesinin engellenebilmesi ve ayrıca suyun, yere çarptıktan sonrada sıçrayarak esere zarar vermemesi amacıyla kontrollü şekilde tahliye edilmesi amaçlanmıştır.
 
2011 yılından itibaren devam eden restorasyon çalışmalarında 800 yaşındaki vakıf eserin uzun yıllar korunabilmesi amaçlanmış, orijinale en yakın şekilde uygulama yapılmıştır. Bu kapsamda, 26 bin tane çini montajı yapılmıştır. Yokolan, kırılan çinilerin tamamı İznik’te üretilerek yerine takılmıştır. Yerlerinde duran çinilerin yerinde restorasyonu yapılmıştır. Sadece Minaresinde 15 bin çini bulunmuş ve koruma altına alınmıştır. Her sütunda “Allah” lafzı ortaya çıkartılmıştır. Vakıf eserin taş temizliği yapılmış ve yapı çimentolu derzlerden arındırılmıştır. Ulu Camii tarafındaki yol ile olan teması kesilerek yapının rutubetten arındırılması önlenmiş, Çifte Minareli Medrese’nin hava alması sağlanmıştır.
 
SAYGIDEĞER KAMUOYU DİKKATİNE ARZ OLUNUR.


Fotoğraf Galerisi
01
02
03
04
05
06
07