YATIRIMLARIMIZ TARİHÇE KÜLTÜREL FAALİYETLER SOSYAL HİZMETLER TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIF KAYITLARI ARŞİVİ TAŞINIR VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIFLAR HAKKINDA VAKIF NASIL KURULUR? BEYANNAME VE BİLDİRİMLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ VGM ETİK KOMİSYONU HİZMET STANDARTLARI YAYINLAR PLAN, PROGRAM ve RAPORLAR İDARİ BİRİM KİMLİK KODLARI MALİ TABLOLAR
 
İhale İlanları
[11] Eski Eser Onarımı [2] Eski Eser Proje Temini [1] Bina Onarımı [5] Kiralık Gayrimenkuller [2] Yapım Onarım Karşılığı Kiralama [1] İhale İlanı İptali
İhale İlanları
 
 
 
 
 
 
 
Haberler
HERITAGE RESTORASYON, ARKEOLOJİ VE MÜZECİLİK TEKNOLOJİLERİ FUARI VE KONFERANSLARI
 
 
Heritage Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı ve Konferansları 5-7 Şubat 2015 tarihlerinde İstanbul’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenmiştir.

Heritage Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı ve Konferansları, ülkemizin tarih ve sanat varlığının korunması, saklanması ve gelecek yıllara aktarılmasına yönelik çalışan kurum ve kuruluşlar ile sektörle ilgili tedarikçilerin bir araya getirilmesini sağlamak üzere 5-7 Şubat 2015 tarihlerinde İstanbul’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenmiştir.
Bu misyonla yola çıkan etkinlik; ülke genelinde gündem yaratmak adına, her yıl yinelenecek bir sektörel marka oluşturup, kültürel miras yoğunluğu konusunda dünya sıralamasında önde gelen ülkemizin, bu konunun endüstrisine de yön veren bir çekim noktası haline gelmesi düşünülerek hazırlanmıştır.
HERITAGE Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı ve Konferansları, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun destekleriyle gerçekleştirilmiştir. Fuarın ana başlıkları arasında; Türkiye’de  ‘Kültürel Miras’ eğitimi-yönetimi, belgelemede yeni yöntemler, sergilemede ve teşhirde yeni araçlar, arkeolojide yeni teknikler, konservasyon ve restorasyon teknikleri, yeni uygulamalar ve müzecilik teknolojileri yer almıştır.
Geçmişten günümüze yardımlaşma ve dayanışma kültürünün kurumlaşmış hali olan ve pek çok anıtsal kültür varlığıyla şehirlerimize vakıf damgasını vuran Vakıf Medeniyetinin tanıtımı için, Genel Müdürlüğümüz tarafından, alanında bir ilk olan bu fuara katılınarak destek sağlanmıştır.
Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak, vakıf kültür varlıklarını koruma görevinin bilinciyle, ülkemizde, Kıbrıs’ta ve Balkanlarda geçmişte hayatın her noktasına ulaşan hizmetlerin yürütüldüğü cami, medrese, şifahane, imaret gibi kültürel ve estetik zenginliğimiz olan yapıların restorasyonunu gerçekleştirmekteyiz.
Vakıf anlayışı içerisinde zamanla biriken taşınır vakıf kültür varlıklarının korunması, tanıtılması ve gelecek yüzyıllara güven içerisinde aktarılmasına 1914 yılında Evkaf-ı İslamiye Müzesi’nin (Türk ve İslam Eserleri Müzesi) kurulmasıyla başlanmış, günümüzde bu misyon Genel Müdürlüğümüz bünyesindeki on bir Vakıf müzesiyle devam etmektedir.
Ziyaretçiler, fuar süresince “Vakıf Müzelerimiz” ve “Restorasyonlarımızdan Örnekler” sergilerine yoğun ilgi göstermiş, standımızda konservasyon görsellerini inceleyerek Genel Müdürlüğümüz ve müzelerimizi tanıtan CD, broşür, kitapçık v.b tanıtım malzemelerini edinmişlerdir.
Dünyanın ve ülkemizin konusunda önde gelen üniversite temsilcileri, restoratör, müzeci, mimar, sanat tarihçisi ve arkeologların konferans dizisinde Genel Müdürlüğümüzü temsilen Müzeler ve Kültür Merkezleri Müdürü sanat tarihçisi Suzan Bayraktaroğlu “Taşınır Vakıf Kültürel Mirası ve Vakıf Müzeleri”, restoratör mimar Esin Yaren de “Taşınmaz Vakıf Kültürel Mirası” konulu konferanslarla katılmıştır.


Fotoğraf Galerisi
001
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16