YATIRIMLARIMIZ TARİHÇE KÜLTÜREL FAALİYETLER SOSYAL HİZMETLER TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIF KAYITLARI ARŞİVİ TAŞINIR VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIFLAR HAKKINDA VAKIF NASIL KURULUR? BEYANNAME VE BİLDİRİMLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ VGM ETİK KOMİSYONU HİZMET STANDARTLARI YAYINLAR PLAN, PROGRAM ve RAPORLAR İDARİ BİRİM KİMLİK KODLARI MALİ TABLOLAR
 
İhale İlanları
[11] Eski Eser Onarımı [2] Eski Eser Proje Temini [1] Bina Onarımı [5] Kiralık Gayrimenkuller [2] Yapım Onarım Karşılığı Kiralama [1] İhale İlanı İptali
İhale İlanları
 
 
 
 
 
 
 
Haberler
Genel Müdürlüğümüz Kosova’da da Restorasyon Faaliyetlerine Başlıyor...
 
 
Genel Müdürlüğümüz Kosova’da da Restorasyon Faaliyetlerine Başlıyor...

 
 
GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ KOSOVA’DA DA RESTORASYON FAALİYETLERİNE BAŞLIYOR
 
Kosova’daki Osmanlı Vakıf Kültür Varlıklarından Mitroviça’da bulunan, Fatih Sultan Mehmet Han’ın müezzini tarafından inşa edilen Musluhiddin (Müezzin Hoca) Camii  ile Cakova'da bulunan Küçük Medrese ve Hadım Süleyman Ağa Vakıf Kütüphanesi olmak üzere üç vakıf kültür varlığının restorasyon çalışmaları için 10 Haziran 2014 tarihinde, Genel Müdürlüğümüz ile Kosova Cumhuriyeti İslam Birliği Başkanlığı arasında bir protokol imzalandı.
 
Genel Müdürümüz Dr. Adnan Ertem imza töreninde yaptığı konuşmada, “ecdadımızın İstanbul’un fethinden önce fethettiği Kosova’da birçok vakıf kurduğunu ve bugün bu vakıflara ait eserlerin yaşatılmasının çok önemli olduğunu” vurgulayarak, “Kosova’yı ziyaretlerimizde, acil ihya edilmesi gereken bazı vakıf eserlerini müşahede ettik. Bu vakıf eserlerini Kosovalı kardeşlerimizin hizmetine yeniden sunmak, bizim görevimizdir. Bosna Hersek’te, Makedonya’da yürüttüğümüz restorasyon faaliyetlerine Kosova’da da başlayacak olmanın heyecanı içindeyiz.” dedi.
 
Kosova İslam Birliği Başkanı ve Başmüftü Naim Ternava da konuşmasında, “Kosova Müslümanları olarak Osmanlı vakıf mirasını korumak için büyük çaba harcadıklarını ancak Balkanlar’daki vakıf eserlerine sahip çıkmaya başlayan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün desteklerine ihtiyaç duyduklarını” ifade etti. Başkan Ternava, “İmzalanan bu protokolle Mitroviça'daki Klasik Osmanlı Mimarisinin önemli örneklerinden birisi olan ancak bugün yıkık ve harap durumda bulunan ve ibadete kapalı olan Musluhiddin (Müezzin Hoca) Camiinin restorasyonunun yapılarak ibadete açılması, Osmanlı vakıf kültür varlıklarından birinin daha ayağa kaldırılması açısından önemli olduğu kadar, Kosovalı Müslümanlar için de sembolik önem arz etmektedir. Ayrıca, Küçük Medrese ve Hadım Süleyman Ağa Vakıf Kütüphanesi'nin de restorasyonlarının yapılarak işlevsel hale getirilmesi, hem Kosova Müslümanlarının eğitim hizmetleri hem de Osmanlı kültür varlıklarının yaşatılması açısından önemlidir.” dedi.
 
 
 
 


Fotoğraf Galerisi
01
02
03