YATIRIMLARIMIZ TARİHÇE KÜLTÜREL FAALİYETLER SOSYAL HİZMETLER TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIF KAYITLARI ARŞİVİ TAŞINIR VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIFLAR HAKKINDA VAKIF NASIL KURULUR? BEYANNAME VE BİLDİRİMLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ VGM ETİK KOMİSYONU HİZMET STANDARTLARI YAYINLAR PLAN, PROGRAM ve RAPORLAR İDARİ BİRİM KİMLİK KODLARI MALİ TABLOLAR
 
İhale İlanları
[11] Eski Eser Onarımı [2] Eski Eser Proje Temini [1] Bina Onarımı [4] Kiralık Gayrimenkuller [2] Yapım Onarım Karşılığı Kiralama [1] İhale İlanı İptali
İhale İlanları
 
 
 
 
 
 
 
Haberler
Bosna Hersek Foça Alaca Camii' nin Temel Atma Töreni Yapıldı
 
 
Bosna Hersek Foça Alaca Camii' nin Temel Atma Töreni Yapıldı.....

BOSNA HERSEK FOÇA ALACA CAMİİ’NİN TEMEL ATMA TÖRENİ YAPILDI
 
2 Ağustos 1992 tarihinde Sırplar tarafından tamamen yıkılan ve yeniden yapılmasını engellemek için duvar ve minarelerden kalan parçaları farklı bölgelere götürülerek toprağa gömülen, Bosna Hersek’in en önemli İslam sembollerinden Nazır Hasan Ağa Vakfına ait Foça Alaca Camii’nin Genel Müdürlüğümüz tarafından yeniden inşasına başlandı.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç, Bosna Hersek Reisu’l-uleması Hüseyin Kavazovic, Foça Sırp Kantonu Belediye Başkanı Radisav Maşiç ve çok sayıda Boşnak yetkili ve kalabalık bir misafir topluluğunun yansıra, Genel Müdürümüz Dr. Adnan Ertem ve Büyükelçimiz Ahmet Yıldız’ın da katıldığı taş koyma töreni duygusal anlara sahne oldu. Tören öncesi, tam 22 yıl aradan sonra ilk kez eskiden Alaca Camii’nn bulunduğu alanda Cuma Namazı kılındı. Reisu’l-ulema Kavazovic Cuma hutbesinde, Alaca Camii’nin sembol değeri üzerine duygusal bir hutbe okudu.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegovic, Cuma namazından sonra başlayan törende yaptığı konuşmada, “Bu eserin yeniden yapılmasının, iyiliğin her zaman kötülüğü yeneceğinin bir ispatı olduğunu” ifade ederek, “Türk kardeşlerimiz sayesinde Alaca Camii Foça’ya yeniden hoş geldi.” dedi. Genel Müdürümüz Dr. Adnan Ertem de konuşmasında,  Biz burada herhangi bir cami yapmıyoruz. Alaca Camisi'nin eski halinin aynısını yapacak ve güzelliğini yine gözler önüne sereceğiz. Bu tür projeler, Bosna Hersek'in Türkiye için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bu eserin yeniden inşası hususunda bizleri harekete geçiren Dışişleri Bakanımız Sn. Davutoğlu’nun, Başbakan Yardımcımız Sn. Bülent Arınç’ın ve Başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın sizlere selamlarını getirdik.” dedi.

Tören, temel atma töreninin ardından sona erdi.
 


Fotoğraf Galerisi
01
02
03
04
05
06