YATIRIMLARIMIZ TARİHÇE KÜLTÜREL FAALİYETLER SOSYAL HİZMETLER TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIF KAYITLARI ARŞİVİ TAŞINIR VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIFLAR HAKKINDA VAKIF NASIL KURULUR? BEYANNAME VE BİLDİRİMLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ VGM ETİK KOMİSYONU HİZMET STANDARTLARI YAYINLAR PLAN, PROGRAM ve RAPORLAR İDARİ BİRİM KİMLİK KODLARI MALİ TABLOLAR
 
İhale İlanları
[1] Bina Yapımı [6] Eski Eser Onarımı [2] Eski Eser Proje Temini [1] Bina Onarımı [9] Kiralık Gayrimenkuller [2] Yapım Onarım Karşılığı Kiralama [1] Hizmet Alımı
İhale İlanları
 
 
 
 
 
 
 
Haberler
“Evkaf-ı İslamiye Müzesinin Kuruluşunun 100. Yılı ve Vakıf Müzeleri”
 
 
“Evkaf-ı İslamiye Müzesinin Kuruluşunun 100. Yılı ve Vakıf Müzeleri” Konulu Panel Yapıldı.

  

 

“Evkaf-ı İslamiye Müzesinin Kuruluşunun 100. Yılı ve Vakıf Müzeleri” Konulu Panel Yapıldı.
02.06.2014
 
            Evkaf-ı İslamiye Müzesinin (İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi) kuruluşunun 100. yıldönümü, “Evkaf-ı İslamiye Müzesinin Kuruluşunun 100. Yılı ve Vakıf Müzeleri” konulu panel ve vakıf müzelerindeki eserlerin fotoğraflarından oluşan sergi ile kutlanmıştır.
           
27 Mayıs 2014 tarihinde Genel Müdürlüğümüz ile Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından,Üniversitenin Topkapı Yerleşkesinde (İstanbul Yenikapı Mevlevihanesi) yapılan panel ve sergi, Rektör Prof. Dr. Musa Duman, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Zülküf Yılmaz ve Genel Müdürümüz Dr. Adnan Ertem’in, açılış konuşmalarıyla başlamıştır.
 
            Ülkemizde Türk ve İslam eserlerini kapsayan ilk müze, Evkaf Nezareti tarafından 1914 yılında açılan Evkaf-ı İslamiye Müzesidir. 1800’lü yılların sonlarına doğru cami, türbe gibi vakıf yapılarındaki taşınır eşyalara yönelik hırsızlıkların artması üzerine,Evkaf Nezareti tarafından “asar-ı atikayı himaye ve teşhir” maksadıyla, uzun süren çalışmalar sonucu 1914 yılında Süleymaniye İmaret binasında Evkaf-ı İslamiye Müzesi açılmıştır. Daha sonraki yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilen müze, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi adını almıştır. Günümüzde İbrahim Paşa Sarayı’nda faaliyetine devam etmektedir.
 
05-20 Kasım 2013 tarihinde gerçekleşen 37.  UNESCO Genel Konferansında ülkemiz adına kabul edilen anma ve kutlama yıldönümleri arasında yer alan Evkaf-ı İslamiye Müzesinin kuruluşunun 100. yıldönümünün çerçevesinde düzenlenen bu panelde, vakıf müzeciliğinin siyasal anlamı, söz konusu müzenin bir Vakıf Müzesi olarak kurulmasıyla ilgili arşiv belgeleri, Türk ve İslam Eserleri Müzesinin gelişimi ve koleksiyonları, Vakıflar Genel Müdürlüğünün ve Vakıf eserlerinin Türk Müzeciliğine katkıları ve vakıf müzeleri ile Türk Müzeciliğinin gelişimi üzerine değerlendirmeler yapılmıştır.
 
           
 
 
 
 


Fotoğraf Galerisi
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17