YATIRIMLARIMIZ TARİHÇE KÜLTÜREL FAALİYETLER SOSYAL HİZMETLER TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIF KAYITLARI ARŞİVİ TAŞINIR VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIFLAR HAKKINDA VAKIF NASIL KURULUR? BEYANNAME VE BİLDİRİMLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ VGM ETİK KOMİSYONU HİZMET STANDARTLARI YAYINLAR PLAN, PROGRAM ve RAPORLAR İDARİ BİRİM KİMLİK KODLARI MALİ TABLOLAR
 
İhale İlanları
[11] Eski Eser Onarımı [2] Eski Eser Proje Temini [1] Bina Onarımı [4] Kiralık Gayrimenkuller [2] Yapım Onarım Karşılığı Kiralama [1] İhale İlanı İptali
İhale İlanları
 
 
 
 
 
 
 
Duyurular
Müze Profesyonelleri İçin Çok Taraflı Eğitim Programı Gerçekleştirildi.
 

Müze Profesyonelleri İçin Çok Taraflı Eğitim (MUSE-TRAIN) Projesinin Ankara programı açılışı 13 Şubat 2012 tarihinde Ankara Vakıf Eserleri Müzesi’nde gerçekleştirilmiştir.

Sivil Toplum Hizmeti: AB-Türkiye Kültürlerarası Diyalog Müzeler Hibe Programı çerçevesinde Genel Müdürlüğümüzce yürütülen Müze Profesyonelleri İçin Çok Taraflı Eğitim (MUSE-TRAIN) Projesinin Ankara programı açılışı, yerli ve yabancı misafirlerin katılımı ve Başbakan Yardımcımız Sn. Bülent ARINÇ ile Genel Müdürümüz Sn. Dr. Adnan ERTEM’in teşrifleri ile 13 Şubat 2012 tarihinde Ankara Vakıf Eserleri Müzesi’nde gerçekleştirilmiştir.

 

Türk Sanat Müziği ve Tasavvuf Müziği eserlerinden oluşan mini bir konser ile başlayan açılış programına, Avusturya Viyana Etnografya Müzesi ve Romanya Sibiu Brukenthal Milli Müzesi Heyetlerinin Başkanları Dr. Barbara PLANKENSTEINER ve Dr. Raluca TEODORESCU, Diyarbakır Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi Vakfı Başkanı Can ŞAKARER, Genel Müdürümüz Sn. Dr. Adnan ERTEM ile Başbakan Yardımcımız Sn. Bülent ARINÇ’ın konuşmaları ile devam edilmiştir.

 

Diyarbakır Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi’nden getirilerek Ankara Vakıf Eserleri Müzesi laboratuarında konservasyon ve restorasyonları yapılan yazma eserlerin sergilendiği “Kültürlerarası Diyalog Yazma Eserler Sergisi” açılışı yapılmış ve sergilenen Süryani yazmaları hakkında Mardin Kırklar Kilisesi Psikoposu Gabriel AKYÜZ tarafından katılımcılara bilgi verilmiştir. Ardından, Programa dahil ülkelerin müze koleksiyonlarından ve mekanları ile ilgili  “Üç Müze Üç Ülke” isimli fotoğraf sergisi açılmıştır.

 

Vakıf Müzelerinde Restorasyon ve Konservasyon Teknikleri, Koleksiyon Planlama ve Yönetimi Teknikleri, Depolama ve Taşıma Teknikleri, Vakıf Müzelerinde Koleksiyon Oluşumu ve Sergileme Teknikleri konularında eğitimlerle devam eden 5 gün süreli programda, aynı zamanda Ebru Sanatı ve Hat sanatı ile ilgili olarak yabancı katılımcıların da aktif olarak katıldığı uygulamalar yapılmıştır.  Program çerçevesinde Ankara’daki bazı vakıf camileri (Hacı Bayram Veli Camii, Aslanhane Camii, Alaeddin Camii) ile bazı müzeler (Anıtkabir, Etnografya Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Çengelhan M. Rahmi Koç Müzesi) gezilmiş ve katılımcılara bilgi verilmiştir.

 

Program kapsamında düzenlenen Konya gezisi ile; dünyaya sevgi ve hoşgörü mesajları vererek yüzyıllar öncesinde kültürlerarası diyaloga vurgu yapan Mevlana anlatılmış, Mevlana Müzesi ziyaret edilmiştir. Bunun yanı sıra Konya Etnografya ve Arkeoloji Müzeleri, İnce Minareli Medrese Taş Eserler Müzesi, Karatay Medresesi Çini Eserler Müzesi ziyaret edilmiştir. Konya Bölge Yazma Eserler Müdürlüğü konservasyon laboratuarı gezilmiş ve bilgi alınmıştır. Konya PKültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu tarafından gerçekleştirilen Sema Gösterisi izlenmiştir.

 

Projenin ilk ayağı olan Ankara’daki eğitim programı, cuma akşamı TRT Ankara Radyosu tarafından gerçekleştirilen Türk Sanat Müziği ve Türk Tasavvuf Müziği konseri ile sona ermiştir. Proje, Mayıs ayında Romanya’da, Haziran ayında Avusturya’da yer alacak eğitim programları ile devam edecektir.

 

 muse-train
1
2
3
4
5
6
7